Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, побара оставка од премиерот Зоран Заев, од вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров и од министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Три години Зоран Заев, Никола Димитров и Бујар Османи ги лажеа и ги мамеа граѓаните за отворањето преговори со Европската унија. Денеска тие по седми пат во низа не успеаја да добијат датум за таквите преговори. Утре, кога нивната старо-нова влада ќе наполни 100 дена, оставката би била морален чин – порача Села.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.