Зијадин Села во синоќешното гостување на ТВ 21 се осврна и на Законот за државјанство

Има неколку елементи кои се регулираат со овој закон, е во согласност со универзалната декларација за човекови права, секој треба да има државјанство, да се вметне албанскиот јазик. Години наназад на овие луѓе не им се дава право на државјанство под образложението дека ја загрозуваат безбедноста на државата, а тие со години живеат тука и не уживаат никакво право, ниту пензија, ниту здравствено осигурување, рече Села.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.