По името на државата, идентитетот и на инстутуциите, власта почна да ги менува имињата и на нашите планини.

Ски центарот Попова Шапка го загуби своето име што го користи 6 децении и во
нова реклама на Електрани на Македонија поранешно ЕЛЕМ по старо официјално стана
Kodra e diellit.

Директор на оваа компанија е Васко Ковачевски кадар на СДСМ кој дал дозаола
за промена на името на познатиот ски центар.

Новото име на ски центарот во државна сопственост се користи не само во
пропагандниот материјал на албански јазик туку на единствениот кој е на англиски јазик.

Но по реакциите на јавноста промотивното видео е избришано од Фејсбук.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.