Ги намалуваме нотарските и извршителските трошоци за граѓаните. На предлог на Владата на Република Македонија усвоени се измените на Законот за нотаријат и на Законот за извршување.Обезбедивме значително финансиско олеснување за сите граѓани на Република Македонија, за оние кои се соочуваат со постапки пред нотари и извршители, а особено за најранливите сограѓани, изјави Снежана Калеска – Ванчева, пратеничка од редовите на СДСМ и коалицијата.

Законите обврзуваат на донесување на нови тарифи со кои ќе се укинат 16 тарифни ставки.
Во постапките пред нотарите граѓаните кои имаат долгови за комунални трошоци се ослободени од судските такси и од надомест за клаузула за правосилност и извршност. Нотарската награда ќе биде 10 отсто од главниот долг, но не повеќе од 500 денари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.