Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ, вели Љупчо Николовски, генерален секретар на владејачката партија, во статусот на Фејсбук. И тој како и останатите негови сопартијци, партиското соопштение на СДСМ, го постира како негов личен став.

Наводно ставовите изградени во рамки на партијата и нејзините органи, се државни ставови и државни позиции, врз основа на довербата на граѓаните на последните избори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.