Изминативе денови во јавноста беше пласирана информацијата дека поранешниот премер и претседател на Македонија и лидер на СДСМ, Бранко Црвенкосвки по долгогодишна годишна пауза ќе се врати на политичката сцена и ќе формира своја партија.

Сето ова, наводно, се случува поради незадоволство во самата партија,папоранешниот прв човек на партијата има воплан да ги собере наедно место незадоволните членови.

Од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за „Локално“ велат дека веруват дека тоа нема да се случи, односно веруваат дека овие шпекулации не се точни.

Вистинската адреса за одговор на ова прашање е поранешниот претседател Бранко Црвенковски или пак изворите од кои што се пласирани овие информации, велат од партијата на власт.

Оттаму сепак додаваат дека „веруваат тоа нема да се случи“ и дека ова не се точни информации.

Посочуваат дека Социјалдемократскиот сојуз е „единствен“ и дека токму нивната партија ќе биде фаворитот на претстојните локални избори.

СДСМ се разликува од многу други партии по тоа што има разноликост на ставови и размислувања, и тоа не прави најдемократска партија со докажани демократски начини на работење, однесување и функционирање. Како партија со најголема доверба од граѓаните, после шест изборни победи, врз основа на резултатот од сработеното на локално и централно ниво и политиките кои носат напредок и подобрување на животот на граѓаните, СДСМ е фаворит на локалните избори, велат од партијата за „Локално“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.