Пред неколку месеци лидерот на СДСМ најавуваше дека согласно договорот од Преспа ќе го промени името на својата партија и ќе го довие преднакот „Северна“. Една од опциите беше дека новото име на партијата ќе биде Социјалдемократи на Македонија“ а скратеното име би останало и натаму СДСМ.

Тоа може да биде на следниот конгрес, ние тоа не можеме на извршен или на централен одбор, кој ретко се свикува. До сега имавме само еден конгрес и тој беше онлајн и не знаевме до каде ќе биде ефикасен. Во периодот пред нас ќе постапиме согласно Преспанскиот договор. Има иницијатива за име „СДСМ – Социјалдемократи од Македонија“, но има и други идеи, рече Заев-говореше Заев во март.

Но на на вчерашниот конкрес тоа не се случи.Дали можеби причината за тоа е што тој беше онлајн поради короната или поради тоа што се поголем број на членови  не се согласуваат ни со новото име на партијата ни со новото име на државата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.