СДСМ веројатно ќе ја предложи Радмила Шекеринска за прва жена претседател на Собранието на Македонија, пишуваат албанските медиуми.

Според порталот „АБЦ.мк“, од партијата се решени да предложат Шекеринска да го предводи законодавниот дом и да стане првата жена претседател на Собрание во историјата на македонскиот парламент.

Официјализацијата на нејзиното име се очекува да се случи откако Зоран Заев обезбеди мнозинството пратеници потребни за формирање на Владата, пишува порталот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.