СДСМ, коалициските партнери и другите партии кои даваат поддршка за заеднички претедателски кандидат, вечер ќе одржат средба на која треба да биде утврдена личноста што ќе влезе во трката за нов шеф на државата на претстојните шести по ред претседателски избори.
Координатор на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, Јован Митрески на денешната прес-конференција рече во меѓувреме продолжуваат разговорите со ДУИ и сите други коалициски партнери.

Засега не се открива дали вечер ќе биде соопштено и името на заедничкиот кандидат или тоа ќе биде направено на конгресот на СДСМ в недела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.