Законот за попис е во Владата и во моментот тече усогласувањето меѓу коалициските партнери, информираа денеска владините портпароли Миле Бошњаковски и Муамет Хоџа.

Најверојатно на следната владина седница ќе се најде на дневен ред – истакнаа портпаролите за време на денешната редовна прес-конференција во Владата.

Пописот на населението треба да се спроведе во 2020 година, а спорен беше делот, дали во него да има или да нема графа за етничка припадност на граѓаните.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.