Потпретседателот на СДСМ, Коста Петров, во емисијата 200 вели дека за изборите може да се зборува само откако ќе помине здравствената криза, објави Алсат М.

Одлуката на претседателот на Собранието ја поддржува ВМРО-ДПМНЕ, за која седницата на Собранието може да ја свикаат само граѓаните на следните избори.

Идејата на македонската опозиција ја поддржува и ДУИ, која предлогот на коалицискиот партнер го нарекува несериозен.

Имам сомневања во сериозноста на иницијативата затоа што за такво нешто сме информирани преку медиумите. Доколку имаше посериозна цел за враќање на Собранието, секако дека патот ќе беше поинаков се додека постои таков пат. Но, требаше друга комуникација, за да ги видиме уставните аргументи – вели Бујар Османи, портпарол на ДУИ.

Социјалдемократите иницираа постапка Собранието повторно да започне со работа за да се потврдат двете решенија на претседателот Стево Пендаровски за вонредната состојба. Според нив, зад ваквата иницијатива немаше намера да се врати функционирањето на политичка влада. На 17 мај, одлуката на претседателот за вонредната состојба се укинува.

После 21 ден земјата треба да излезе на гласање, но според политичките актери, ова зависи од состојбата со пандемијата. Затоа се најавува одржување на лидерска средба кај претседателот на која би се решиле прашањата за одржување избори и судбината на техничката влада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.