Актерот Сашо Тасевски јавно на својот профил на фејсбук ја коментира изјавата на поранешниот министер за образование и наука Арбор Адеми и член на ДУИ кој рече дека нема да ги прифати резултатите од пописот ако Албанците биле под 20 проценти.

Дечко и јас и ти знаеме дека пописот ќе биде лажиран токму за Албанците да не бидат под 20 проценти, туку да бидат 30 посто.
И уште нешто. Дечко математиката е егзактна наука. Бројките не лажат. Твоето непризнавање е непризнавање на математиката како наука. Кој те тури за министер?
Само мотика за тие ко тебе и на нива, пишува Тасевски.

Адеми нема да ги прифати резултатите од пописот, ако Албанците биле под 20 проценти.
Дечко и јас и ти знаеме дека…

Posted by Sasho Tasevski on Wednesday, 20 January 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.