Почнува тренд за пораст на ковид инфицирани лица и затоа Министерството за здравство освен што ќе ја следи ситуацијата, ќе упатува и јавни повици кон јавноста за зголемена внимателност и грижа за здравјето, изјави министерот за здравство Беким Сали.

Министерот Сали предочи дека ако дојде момент за рестриктивни активности, изолација и вакницинирање, Министерството за здравство ќе упатува покани до јавноста за почитување на мерките.

Во овој момент во државата на располагање имаме 480.000 вакцини со рок на траење до крајот на годината и затоа ги повикувам граѓаните да се обратат во вакционалните пунктови низ државата и да се вакцинираат односно да се здобијат со имунитет. Очекуваме дека со зголеменото движење на граѓаните ќе има забрзано ширење на вирусот, односно тоа што денес се 190 случаи на ковид заразени, можеби за една седмица ќе биде и 1.000 заразени и затоа е потребно секој да се заштити, порача министерот Сали.

Од Министерството за здравство очекуваат граѓаните да ги прифатат сите апели за подигнување на свеста, а во случај на зголемен број на случаи на заразени лица ќе се применат рестриктивни мерки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.