Сегашниот Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓоргија Сајкоски сведочеше за настаните од 27 април. Тој истакна дека учествувал на протестите во неговиот роден град Кичево, но оти партијата не била организатор.

Протестите беа организирани од граѓанско здружение. Јас учествував во Кичево и на нив беа и членови и функционери на СДСМ и на други партии. Но, одлука на OK Кичево и на Централниот комитет на партијата за протести немаше, појасни Сајкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.