Владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името на државата во Република Македонија, информираат од Амбасадата на САД во Скопје.

Владата на САД денеска доби официјално известување за промената на името на Република Македонија. Во согласност со тоа, ние веднаш ќе почнеме да го користиме новото име и ќе го започнеме процесот за промена на референците на интернет страниците, официјалните документи и други места, објави на својот твитер-профил Американската амбасада.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.