Обвинетииот Миле Јанскиески започна со изведување на материјалните докази во случајот 27 април. Тој презентираше говори од учесници на протестите За заедничка Македононија, во кои тие го повикуваат народот на масовно присуство и оти никој не ги повикал туку биле загрижени за најавите за промена на името, воведување на двојазичност и нарушувањe на унитарниот карактер на државата.

Се слушна и поддршка од Дино Мерлин, кој побара македонското сонце никогаш да не престане да сјае. На ова се спротистави обвинителката Рускоска, која праша каква врска имаат нивните говори и поддршката што ја давале со обвинението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.