Актерот на Драмски театар Рубенс Муратовски прави паралела меѓу навредливиот призвук на зборовите „педер“ и „Северна“, а во контекст на скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев, кој вчера изјави дека нема да дозволи неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер да ја срушат Владата во Македонија.

„За некого ‘педер’ е навреда, за некого ‘Северна’. Почитувај ги различностите“, напиша Муратовски на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.