Во Битола се одржа протест против полициската бруталност.

Повод за протестот е инцидентот од пред два дена кога полицајци претепаа тројца битолчани од ромска националност што претходно предизвикале сообраќајна несреќа.

Протестот го организаираше иницијативата „Аваја“ заедно со здруженијата, „Ромалитико“, „Романо Авази“, „Ромаверзита“, „Баирска Светлина“, „Сумнал“, „Ромско Јато“.

🔴🗣️ Протест против полициската бруталност врз Ромите од Битола

Gepostet von AVAJA am Samstag, 26. September 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.