Распуштањето на Собранието и дефинитивното детронизирање од власт на Зоран Заев уште веднаш се почуствува кај граѓаните, а најдобар пример за провевот на слободен воздух, веројатно е и герила акцијата која се случи уште попладнево кога пред низа на институции во Скопје и низ целата држава беа покриени таблите на кои пишува „Република Северна Македонија“ и беа заменети со импровизирани табли со „Република Македонија“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.