„Рекет“ е синоним за македонска „берлусконизација“ по формулата: економска моќ + политичка моќ + „валкани крагни“ ( лоша администрација) + медиумска моќ. „Заевисконизацијата“ или „зокисконизацијата“ се заокружи со создавањето на 1 ТВ како фабрика за провладини информации, како и појавата на инструментализирани портали до ниво на обожување на премиерот и политичката елита, пишува професорката Гордана Силјановска Давкова на својот ФБ профил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.