Во Државната изборна комисија предмалку на јавна седница со жрепка се утврди редоследот на единствената листа на кандидат за избор на претседател на државата.

Се утврди редоследот на гласачкото ливче со тројцата претседателски кандидати:

1.Блерим Река,

2.Гордана Силјановска Давкова и

3.Стево Пендаровски.

Тројцата кандидати потпишаа кодекс за однесување на претседателските избори.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.