Исламската верска заедница не го осудила скандирањето на „УЧК, УЧК“,
како што тврдеше директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов.
На овој начин Реисот на ИВЗ го демантира Ангелов  и  искажува пофални зборови за УЧК.

Ваквиот став на ИВЗ е спротивен од оној на ЦУК, за кој испратијасоопштение објаснувајќи дека на средбата со реисот имало „заедничкото осудување на радикализмот и национализмот, како на пример, неодамнешното скандирање „УЧК-УЧК“ и ‘Голема Албанија’“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.