Моите првачиња знаат дека се родени во Македонија, така им пишува воизводот на родени, пишува на Твитер македонската пејачка и хуманитарка Ребека Јанковска Ристески.

Кога некој ќе каже Македонија, комплетно се збунети и прашуваат зошто некој така ја нарекува нивната татковина. Кога навиваме гласно: Македонија, Македонија! Нас Македонија ни е во срцето и во душата. Ја сакаме Македонија. Ако некому тоа му пречи може слободно да си оди од овде. Оваа земја е Македонија, објави Ребека.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.