Разобличена е лагата на провладините медиуми кои вчера објавија дека паричникот што лидерот на СДСМ Зоран Заев одби да го земе на ТВ дуелот е оригинал „Луј Витон“.  Во овој фејк њуз тие тврдат и дека тој чини 440 долари и оти е купен во Будимпешта.

Вистината е дека паричникот е евтина копија на овој познат бренд. Купен е од Бит пазар и чини само 200 денари, како што велат извори во ВМРО-ДПМНЕ

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.