Општинската изборна комисија-Штип ги објави резултатите од вчерашните предвремени парламентарни избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ е победник со 10.141 глас, наспрема СДСМ кој има освоено 10.077 или двете политички партии имаат тесна разлика од 64 гласови.

Трета партија која има освоено поголем број гласови е „Левица“ со 1.257 гласови, потоа следува ГДУ со 624 гласови.

На избирачкиот список на предвремените парламентарни избори 2020 година во Штип со право на глас беа 41.813 граѓани, вкупниот број на важечки гласачки ливчиња во 80-те гласачки кутии изнесува 23.112, неважечки ливчиња се 955, а правото на глас не го искористиле 17.746 раѓани, кои се впишани во избирачкиот список.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.