Советот на јавни обвинители распиша оглас за избор на шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, односно за позицијата која до неодамна ја имаше обвинителката Вилма Русковска.

На конкурсот можат да се пријават обвинители кои имаат непрекинат стаж од најмалку шест години како јавен обвинител и да билe оценети со позитивна оценка во изминатите три години. За прв пат шефот на Организиран ќе се бира на избори, односно ќе гласаат обвинителите од сите обвинителства. Изборот ќе се изврши на 31 октомври.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.