Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, денеска точно на пладне се очекува да се обрати на прес-конфренција за случајот со тендер за набавка на радарски систем за летање за потребите на Македонска навигација (М-НАВ).

Вчера министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања рече дека во Владата на последната седница се разговарало за инцидентот. Тој посочи дека се донесени соодветни заклучоци по кои треба да се постапува, но оти не може јавно да зборува бидејќи била затворена владина седница.

За овој сличај на руски мрежи се појави „бомба“, по што опозицијата веднаш бараше одговорност, а вчера и поднесоа кривична пријава барајќи Рашковски да добие притвор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.