Полицијата ги истурка демонстрантите од пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Жена парк, при што огромна бројка на луѓе почнаа да бегаат. Полицијата приведе неколку демонстранти, а група граѓани повикуваа да ги ослободат.

„Пуштете ги децата“ извикуваа сите и продолжија да фрлаат со предмети кон полицајците.

Се зголеми бројот на полициските сили, некои од нив имаат и полициски кучиња.

Според информациите од терен, има повредени полицајци, а пристигнаа и возила на Итната медицинска помош.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.