Човекот кој ја велича „Мојата чудесна земја“ и кој за неа гниеше во затворот во Шутка, актерот Владо Јовановски, не остана нем ниту денеска која неговата чудесна стана северна.

Човекот рече:

Ќе си направам човек!

Ќе земам земја и ќе си направам човек!

Господ:

Што ќе правиш?

Човекот:

Ќе си направам човек!

Господ:

Од што ќе го правиш?

Човекот:

Од земја!

Господ:

ПРВО НАПРАВИ СИ ЗЕМЈА, ПОСЛЕ ПРАВИ СИ ЧОВЕК!

ПС. Велат дека, за некој да може да се нарече човек, најмалку 10 (десет) луѓе треба да посведочат дека тој е – ЧОВЕК !!!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.