Министерството за внатрешни работи најверојатно утре ќе достави првични информации, односно наоди до Државната изборна комисија за хакерскиот напад врз сајтот на ДИК, вечерта по гласањето на 15 јули кога се одржаа предвремени парламентарни избори.

Неофицијално, „Фокус“ дознава дека според првичните наоди на Секторот за комјутерски криминал при МВР, немало интервенирање во податоците, односно изборните резултати кои се внесувале во податочната база. Според нашите неофицијални информации, целта на нападот била да се даде погрешен приказ на бројките, односно резулатите во изборите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.