Согласно Изборниот законик и роковникот за извршување на изборните дејствија за претстојните локални избори, порталот „Република“ ја објавува својата Понуда за платено политичко рекламирање за учесниците во изборната кампања.

Порталот republika.mk е регистриран на регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми на Државната изборна комисија.

Во продолжение ценовникот и другите елементи од Понудата за платено политичко рекламирање на „Република“ – локални избори 2021 годинаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.