Ученици во основни училишта во земјава колабирале на часови затоа што постојано се изложени на сончева светлина, бидејќи, според протоколите за заштита од ковид-19, прозорците во училниците мора да бидат отворени, се пожалија до „Слободен печат“ родители на ученици што имале вакво непријатно искуство.  

 

Родител во четвртокот бил принуден да си ја земе ќерката од основното училиште во кое учи, бидејќи се жалела на болки во стомакот, висока температура и нагон за повраќање.

 

Целиот текст на „Слободен печат“.


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.