Сообраќајот на регионалнот пат Битола кон селото Маково, односно на патот кон РЕК Битола е блокиран во двата правца, соопшти Авто мото сојузот на Македонија.

Блокадата е од 10 часот поради јавен собир.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.