Претседателот на САД, Џо Бајден, вчера зборувал со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, и ѝ изразил поддршка на Унијата, како партнер на САД.

„Бајден ѝ нагласил на фон дер Лајен дека процесот на проширување на ЕУ треба да продолжи со земјите од Западен Балкан и да ја опфати Македонија“, објави на Твитер американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнс.

Бајден ја подвлече важноста на земјава за регионалната стабилност, развој и просперитет, наведе Брнс.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.