Низа реакции предизвика информацијата дека во новиот учебник по музичко образование нема да се учи националната химна, туку ќе се изучуваат песни во оригинална верзија од различни етнички заедници.

Анкица Витанова, од Бирото за развој на образованието, објасни дека нема да ја има химната во учебникот по музичко образование бидејќи програмата е изработена во периодот по уставните измени.


Инаку во Преспанскиот договор не стои дека е превдидена промана на химната, а и владата беше децидна дека химната не претставува проблем.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.