Универзитетските професори и останатите вработени во универзитетот Св. Кирил и Методиј најавуваат генерален штрајк.

Велат дека состојбата со платите во високото образование долго време е непроменета, a воедно бараат и колективен договор на ниво на работодавец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.