Резултатите од локалните избори повеќе сугерираат дека постои подготвеност на партиите да се оди на предвремени парламентарни избори, отколку да се создаде влада на широка коалиција, вели професорот на Правниот факултет, Александар Спасеновси, кој исто така ја поддржува оваа опција. Тој за Телма зборуваше за можните сценарија по овој политички пресврт во државата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.