Универзитетската професорка Јасна Котеска остро реагира на забраната на употреба на терминот Македонија во името на организација од страна на Министерството за правда и министерот Бојан Маричиќ.

Јас, Јасна Котеска, внука на Ѓорѓи Шолдов (р. 1903) и Анастасија Шолдова (р. 1908) во с. Апоскеп, Костур. Учеле мак. јазик од 1-4 одд во денешна Грција.
Во 2021 никој, па ни некојси Бојан Маричиќ НЕМА да ми забранува да се именувам Македонија, па да ми е последно!, пишува таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.