Дали Прилеп станува македонски Вухан.Денеска во овој град починаа шестмина пациенти а активни случаи има 982. Меѓу Прилепчани владее паника по сознанието дека во болницата има уште триестина слободни кревети.

Пациентите дополнително се жалат и на лошите болнички услови и на недостатокот од лекари.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.