Во изминатите 24 часа направени се 496 тестирања на Ковид -19, при што се регистрирани 48 нови случаи, позитивни на вирусот. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 711 лица, информираат денеска од Министерството за здравство.

Од новодијагностицираните по градови се: Скопје -11, Куманово – 25, Штип -1, Прилеп – 4, Тетово – 1, Струга – 3, Охрид -1, Гостивар -2.

Според местото на живеење, досега случаи на Ковид -19 се регистрирани во:

Скопје – 284,

Куманово – 168,

Прилеп –50,

Дебар – 49,

Струга – 33,

Тетово – 31,

Штип – 21,

Кочани – 19,

Велес – 18,

Битола – 8,

Гостивар – 6,

Охрид – 4,

Гевглелија – 4,

Радовиш – 4,

Крушево – 3, 

Кавадарци – 3, 

Крива Паланка – 3,

Струмица – 2  

и Пробиштип – 1.

Последните неколку дена нема пријавено ниту еден заболен во Дебар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.