Во западниот свет говорите ги пишуваат самите премиери или нивните советници и ПиАр експерти.

Во Македонија говорите на премиерот во заминување го пишува вицепремиер.

Во случајов вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шеќеринска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.