Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата „Топ тема“ проговори за Зоран Верушевски и за тоа дали тој имал некаква функција во партијата. Тој вели дека додека тој бил Генерален секретар на партијата Верушевски не бил таму.

Премиерот во заминување Зоран Заев, пак, по судењето за 27 април изјави дека материјалите биле доставувани преку тогашниот претседател на комисијата за безбедност Верушевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.