Долгогодишниот дигестивен хирург и професор на Медицинскиот факултет, доктор Ѓорги Јота бил одбиен за лекување и рехабилитација во Љубљана од страна на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, иако љубљанскиот Завод за физикална терапија е единствениот во Јужна Европа кој работи на проодување со робот. Пред неколку месеци, додека одел на Клиника, надвор од работното време за да посети пациенти кои ги оперирал претходниот ден, професорот беше прегазен од малолетник без возачка дозвола и тоа на пешачки премин.

Малолетникот уште не е осуден, а доктор Јота од свој џеб за рехабилитацијата во Љубљана платил 12 илјади евра, бидејќи формално правно, како што навеле правниците на ФЗОМ, рефундација не му следувала за рехабилитација. Меѓутоа, како што вели тој за „Слободен печат“, самата рехабилитација во Љубљана, за него била и лекување, затоа што благодарение на методата што ја користеле тамошните доктори, успеал да прооди за само два дена. Истото не можел да го направи во Македонија со месеци.

Целата сторија на „Слободен печат

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.