Опозициската ВМРО – ДПМНЕ иако бараше едно од темите на лидерската средба да бидат предвремени парламентарни избори, денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски рече дека оваа точка воопшто не дошла на дневен ред на вчерашните седумчасовните преговори.

На дневниот ред на лидерската средба имаше повеќе точки. Се исцрпе само првата точка. Остана точката за предвремени избори, рече тој.

Мицкоски исто како и Зоран Заев рече дека разговорите не завршиле, туку дека доколу има услови може повторно да седнат на заедничка маса.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.