Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во интервју за „360 степени“ зборуваше и за видео и аудиоматеријалите кои се појавија во јавноста за наводно поврзување на екс-директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев со случајот „Диамед“.

„Тоа е посебен предмет за кој сега ме прашувате. Нема отворено истрага, колку што ме информира колегата кој постапува по предметот, истиот е во предистражна постапка“, рече Русковска.

На прашањето дали во овој предмет има поврзаност со случајот со „Диамед“, таа одговори дека единствената поврзаност е тоа што сопственичката на „Диамед“ е подносителот на пријавата за Дончев.

На видеоснимката за која Дончев беше повикан и во полиција, кога технички министер беше Наќе Чулев, можеше да се забележи како тој зема пари во готовина и ги става во торба, но не може да се утврди од кој период потекнува, ниту каде е направена снимката.

Заедно со неа, на Јутјуб каналот наречен „Лепливи раце“ беа објавени уште три аудиоснимки, за кои се тврдеше дека се поврзани со случајот „Диамед“ за што Дончев беше обвинет од ВМРО-ДПМНЕ дека го менаџира обидот да се одврати шведската компанија „Диаверум“ од купување на оваа фирма, заедно со министерот Венко Филипче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.