Земјотрес со јачина од 3,2 степени по рихтер регистриран е во 12:35 минути по локално време.

Епицентарот е во Штип, а почувствуван е и во други делови од државата. Нема информации за предизвикани штети, туку само за вознмиреност кај жителите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.