Со Предлог-законот за класифицирани информации во прво читање, треба да почне денешната 90. собраниска седница.

Освен оваа точка, на дневен ред се и Предлог-законот за Агенција за национална безбедност, Предлог- законот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница, Предлог-законот за изменување на Законот за следење на комуникациите и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за внатрешни работи, сите во прво читање.

На седницата треба да се расправа и по предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за странци, за изменување и дополнување на Законот за работните односи, за електронски документи, електронска идентификација и доверливи услуги, за електронско управување и електронски услуги, за Централен регистар на население, сите во прво читање.

Пред пратениците се и иземните на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата кои треба да се донесат по скратена постапка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.