Во герила акција на опозицијата  беа запалени моторите на премиерот Заев и министерот за здравство Венко Филипче, односно макети од моторите на двајцата функционери.

На протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред министерството за здравство од Филипче беше побарана оставка за смртта на над 4200 луѓе и начинот на кој се справува со кризата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.