ДУИ поднеле над 5.000 амандмани за измените на изборниот законик.

Артан Груби од ДУИ денеска рече дека едноставни измени на изборното законодавство пред избори се опасен преседан.

Според него преседанот ќе донесе последници кои не можат да се проценат и додава дека се за измени но не пред избори, туку како што вели со квалитетни меѓупартиски преговори за да се постигне едно консензуално решение.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.