Денеска во скопската сала „Борис Трајковски“ почна имунизацијата на пратениците во македонското Собрание. Вакцинацијата почна во 10 и треба да трае до 18 часот.

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека македонските пратеници ќе се вакцинираат со руската вакцина „Сптуник В“.

Талат Џафери, претседателот на Собранието изјави дека тој ги пријавил за вакцинација сите 120 пратеници, а нивно право е да решат дали ќе се вакцинираат или не.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.